


| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 4 % |
| Length | 14.986 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.7 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.3 g |
| Current Rating | 1 A |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | 7.5 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 1 A |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Load Regulation | 0.3 % |
| Line Regulation | 0.01 % |
| Packaging | Tube |
Stock: 930
Distributors
pcbx
Unit Price$1.12680
Ext.Price$1.12680
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.12680 | $1.12680 |
| 10 | $0.83270 | $8.32700 |
| 25 | $0.71985 | $17.99625 |
| 50 | $0.69387 | $34.69350 |
| 100 | $0.66883 | $66.88300 |
| 300 | $0.64469 | $193.40700 |
| 500 | $0.62142 | $310.71000 |
| 1000 | $0.59899 | $598.99000 |
| 3000 | $0.57737 | $1732.11000 |
| 5000 | $0.55656 | $2782.80000 |
